Kolekcja Nostalgie – jak powstają postarzane cegły?
09/10/2015

Powrót

Alternatywa dla starych cegieł
Stare domy mają duszę, a jeśli dodatkowo stylem pasują do swego „wieku”, to wówczas można mówić o niepowtarzalnym klimacie, który ciężko byłoby odtworzyć za pomocą nowoczesnych materiałów. Ale czy aby na pewno? Wielu inwestorów, zainteresowanych tradycyjnymi trendami, dla uniknięcia sztucznego efektu, zwraca się w kierunku materiałów z odzysku. W przypadku cegły rozbiórkowej, problem pojawia się w momencie, gdy nie jesteśmy pewni z jakiego rodzaju budynku została pozyskana. Jeśli nie mamy szczęścia i udało nam się zdobyć cegłę z np. obory, wówczas może okazać się, że jest ona przesiąknięta ciężkim do usunięcia odorem, albo co gorsza pleśnią i grzybami. W takich chwilach z pomocą przychodzą producenci, którzy często oferują, mające wiernie odwzorowywać stare, specjalnie postarzane cegły, które to z jednej strony są bardzo estetyczne, a z drugiej zapewniają pewność źródła pochodzenia.

Jak oni to robią?
Większość producentów dokonuje procesu postarzania poprzez wrzucenie nowych cegieł do specjalnego bębna, w którym to następnie obijają się o siebie, a na ich rogach i krawędziach powstają uszkodzenia i drobne pęknięcia. Dla wzmocnienia efektu, w cyklu tym używa się dodatkowo zaprawy murarskiej, która imituje tę, nie do końca usuniętą ze starych cegieł.

Jak robi to Vandersanden?
W firmie Vandersanden podejście do tego procesu jest zgoła odmienne. Nie niszczy się tu nowych, wypalonych już cegieł cegieł, ale postarza się je jeszcze przed wypałem. Uformowane i wysuszone cegły są bardziej miękkie i łatwej poddają się obróbce, a ich końcowa forma nie jest tak agresywna, jak w przypadku poprzedniej metody. Obijanie daje wówczas subtelniejszy wygląd, nie pęknięć i uszkodzeń ale „miękkich” wgnieceń i zaokrągleń, a dodane w procesie wapno i zaprawa pokrywają także brzegi i kanty. Po wypaleniu cegła taka wygląda bardzo naturalnie, a efekt jest trwały i nie ulega „zmyciu” po latach. Dlatego też kolekcja Nostalgie jest tak wyjątkowa.

Certyfikaty i patenty
Grupa Vandersanden jest jedynym producentem na świecie, wytwarzającym cegłę postarzaną w ten sposób. Uzyskaliśmy wyłączność patentową na tę technikę, którą stosujemy także w innej grupie produktowej, sygnowanej naszą marką. W tego typu produktach łączy się wysokie parametry i jakość nowej cegły (testowana zgodnie ze standardami BENOR i CE) z atrakcyjnym, starym wyglądem.