1/12: Wyznaczanie średniej długości cegieł

Wyznaczanie średniej długości cegieł

Weź 10 przypadkowych cegieł, z co najmniej 4 różnych opakowań i ułóż je w rzędzie. Następnie zmierz długość rzędu, podziel przez 10 i dodaj średnią wielkość spoiny, około 3,5 mm. Uzyskany wynik jest średnią wielkością cegły, według której należy rozmierzyć elewację. Powtórz te kalkulacje używając innych cegieł.

Przykładowa kalkulacja
Całkowita długość rzędu 10 cegieł Zero to 2040 mm. Średnia długość cegły wynosi zatem 204 mm. Średnia wielkość cegły wynosi 204 mm + 3,5 mm (średnia grubość spoiny) = 207,5 mm. Kalkulacja ta pozwala obliczyć zapotrzebowanie na całą elewację.

Wskazówki

  • Wykorzystaj obliczone średnie wymiary do wyznaczenia linii pomocniczych. Możesz ich użyć do rozrysowania całej elewacji, dzięki czemu unikniesz konieczności docinania cegieł i wstawiania małych kawałków.
  • Cegły z palet zawsze bierz diagonalnie (po przekątnej) i mieszaj cegły z min. 4 palet.
  • Nie używaj listewek, krzyżyków itp. do wyznaczania spoin. Pamiętaj, że pracujesz z cegłami ręcznie formowanymi, więc jedna cegła może różnić się od drugiej.
  • Taką kalkulację wykonuje się tylko w przypadku cegieł już dostarczonych na plac budowy. Rozmiary cegieł Zero mogą się bowiem nieznaczenie różnić, w zależności od partii i zakładu, w których zostały wyprodukowane.
  • Określenie wielkości cegły zalecane jest w przypadku każdego koloru, który ma zostać wykorzystany.
» Idź do wskazówki: Obliczenie średniej wysokości warstwy