Przegląd

533 Morvan w roli głównej na elewacji Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku

27/06/2013

Cegła Morvan w roli głównej na elewacji nowej siedziby Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku...

 

Romantyczny nastrój na dobre zagościł w Gdańsku, za sprawą zbliżającego się finału realizacji inwestycji o niezwykłym znaczeniu kulturalnym i turystycznym, nowej siedziby Teatru Szekspirowskiego. Projekt obiektu wyłoniony został w drodze międzynarodowego konkursu, ogłoszonego w 2004 roku przez Fundację Theatrum Gedanense. Z blisko 40 prac, nadesłanych z kilkunastu krajów, komisja jednogłośnie wyłoniła zwycięzcę - prof. Renato Rizzi z Wenecji, doceniając jego nowatorski sposób podejścia do problemów wynikających z rekonstrukcji historycznych obiektów. Koncepcję włoskiego architekta charakteryzuje nowoczesny styl zabudowy, nawiązujący jednocześnie do istniejącego w Gdańsku od początku XVII w. elżbietańskiego budynku teatru, którego cechą jest przede wszystkim wnętrze i swoisty stosunek przestrzenny między sceną a widownią. „Architekt dokonał tu istnej rewolucji w sposobie podejścia do rekonstrukcji: umieścił delikatne drewniane wnętrze elżbietańskie w ciężkiej, ceglanej bryle niczym skarb w szkatułce. Owa szkatułka ma przy tym otwierany dach („wieko"), przez co możliwe są przedstawienia przy świetle dziennym” - podkreślił profesor Jerzy Limon, Dyrektor Naczelny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

 

Materiałem wybranym na elewację stała się cegła ręcznie formowana Vandersanden 533 Morvan, która doskonale oddaje przesłanie całego projektu. Cegła jako materiał już dobrze znany, ponadczasowy i powszechnie stosowany od stuleci, idealnie wpisuje się w zabytkową zabudowę Gdańska, a jej czarny kolor, symbolizujący trwałość i wytrzymałość, dodaje mu z kolei nowoczesnego i eleganckiego charakteru. Według planu, teren wokół teatru pokryje bruk ceramiczny w kolorze elewacji, marki HUWA, wchodzącej w skład Grupy Vandersanden.

 

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie prac planowane jest na początek 2014 roku, a otwarcie przewiduje się na lipiec 2014.