Przegląd

Vandersanden Group nagrodzony w Worldwide Brick Award

18/01/2013

Doroczny konkurs Worldwide Brick Award jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów w Wielkiej Brytanii. W roku 2012 Brick Development Association wręczyła laureatom nagrody już po raz 35.

Spośród przeszło 300 zgłoszeń, w kategorii Worldwide Brick Award, nominację otrzymało 6 kandydatów. Nagroda została przyznana firmie Vandersanden Group, za projekt Raakspoort w Holandii. Oficjalna uroczystość przekazania nagrody odbyła się 8 stycznia 2013 roku, w fabryce Hedikhuizen (NL), w obecności przedstawicieli BDA oraz autorów projektu - niemieckich architektów Bolles + Wilson z Münster.

 

Zwycięski projekt

 

Ratusz i kino, ze względu na swoje przeznaczenie, stanowią dwa różne typy budynków, których połączenie w spójną całość, wydaje się być z pozoru niemożliwe, a może nawet niewłaściwe. Mimo to, projektanci Raakspoort w Haarlem, postanowili podjąć się takiego wyzwania, wieńcząc starania ogromnym sukcesem. Architekci Bolles+Wilson z Münster (Niemcy) stworzyli nowoczesny budynek z wieżą zegarową. Członkowie komisji konkursowej, motywując swój wybór, wskazywali na harmonijne połączenie projektu z otoczeniem, przy wykorzystaniu innowacyjnych i nowoczesnych detali na murze. „Swoisty charakter cegieł ręcznie formowanych przemawia całkowicie na korzyść całego projektu. Nieprzeciętna bryła, ze ścianami zewnętrznymi umiejscowionymi naprzeciw siebie i zastosowaniem ciekawych zabiegów architektonicznych, sprawia, że padające światło każdorazowo wywołuje inny efekt wizualny budynku” - wyjaśnił zespół sędziowski.

Całość budynku wykonana jest z cegieł ręcznie formowanych w jednym kolorze – 13 Viola. Jednakże mimo to, dzięki miejscowemu użyciu różnych typów wiązania oraz różnym kolorom spoin, projekt nie wygląda jednolicie i monotonnie. Posiada indywidualny, niepowtarzalny charakter i styl.

Projekt Raakspoort by dojrzeć, potrzebował wiele czasu. Ponad 10 lat trwały prace związane z planowaniem przestrzennym, korekty i poprawki w projekcie, dzięki czemu został dopracowany w każdym detalu. W październiku 2011 roku drzwi do Raakspoort zostały otwarte. Dyrektor Handlowy Vandersanden Group Wilfried Lenaers, na podsumowanie dodał: „Jest to doskonały przykład na to, że wykorzystanie cegieł ręcznie formowanych w połączeniu z twórczą i kreatywną sztuką murarską, może dać wyraz w postaci zadziwiająco pięknej architektury”.

 

Szczegóły projektu

 

Raakspoort, Haarlem: ratusz i kino
Architekci: Bolles+Wilson (Wnętrza: Doll Architecten, NL)
Wykonawca: Dura Vermeer Bouw Haalemmermeer BV
Cegła elewacyjna: 13. Viola WF
Powierzchnia: 18,500 m²