Jak Vandersanden Group realizuje politykę zrównoważonego rozwoju?
Certyfikat ISO 14001
Odpowiedzialność za środowisko naturalne
Racjonalna polityka zarządzania zasobami
Ił to naturalny surowiec o niemalże niewyczerpanych zasobach. Nie oznacza to jednak, że nie gospodarujemy nim w sposób oszczędny.
Żeby zmniejszyć tempo eksploatacji złóż iłów i ograniczyć zakres obszarów pozyskiwania tego surowca, wykorzystujemy także surowce, które powstają jako produkt uboczny podczas realizacji prac infrastrukturalnych oraz projektów budowlanych. Pozwala to zapobiegać marnotrawstwu gruntu.
Sprawą honoru dla naszej firmy jest zwrócenie terenów wydobycia po zakończeniu ich eksploatacji rolnikom, do których ziemie te należą. Tereny, na których wydobywamy iły oraz wyczerpane obszary eksploatacyjne, doprowadzamy ponownie do takiego stanu, aby mogły one służyć jako płodne ziemie uprawne.
Przyjazny dla środowiska proces produkcji
We wszystkich zakładach firmy Vandersanden dążymy do nieustannego zwiększania jakości energetycznej oraz zmniejszania zużycia energii. W tym celu wszyscy pracownicy są informowani o ustanowionych i wprowadzonych założeniach polityki dotyczącej oszczędności energii. Regularnie aktualizujemy Plan Oszczędzania Energii (nid. Energie BesparingsPlan, EBP) i zobowiązujemy się do jego realizacji. W taki sam sposób przestrzegamy prawa, przepisów oraz innych określonych wymogów.
Firma Vandersanden jest członkiem Parlamentu Klimatycznego Limburgii, grupy tworzonej przez organizacje z Limburgii, mogące odgrywać istotną rolę w ograniczeniu emisji CO2 i gotowe do aktywnego przyczyniania się do tego, aby Limburgia do 2020 roku stała się obszarem neutralnym wobec klimatu.
We Flandrii firma Vandersanden uczestniczy w projekcie Do-tank ETS-bedrijven w ramach platformy Cleantechplatform. Firmy ETS (ang. EU Emissions Trading System - system handlu uprawnieniami do emisji CO2) to przedsiębiorstwa odpowiedzialne za dużą część emitowanego CO2. Podlegają one w związku z tym europejskiemu systemowi handlu uprawnieniami do emisji. Firmy uczestniczące w projekcie Do-tank ETS-bedrijven szukają rozwiązań umożliwiających osiągnięcie ekonomicznej i ekologicznej wartości dodanej.
Wyłącznie naturalne surowce
Cegły Vandersanden powstają wyłącznie dzięki połączeniu naturalnych elementów, takich jak: iły, piasek, woda, powietrze i ogień. W żadnym wypadku nie korzystamy z syntetycznych produktów ani też z chemicznych technologii przetwarzania.
Oszczędność energii
Proces wypalania odbywa się w energooszczędnych, sterowanych komputerowo piecach tunelowych zasilanych gazem. Odzyskujemy ciepłe powietrze z pieców, w celu efektywnego wykorzystania go, przy pomocy najnowszych technik kontrolnych podczas suszenia cegieł.
Zrównoważona energia
Centrala kogeneracyjna, już od 1996 roku, zaspokaja 50% zapotrzebowania na prąd w fabrykach w Spouwen i Lanklaar. Centrala ta, to 16-cylindrowy silnik gazowy połączony z alternatorem. Silnik ten produkuje energię elektryczną.
Ciepłe powietrze, jakie uwalnia się w trakcie tego procesu, suszy cegły w suszarniach i ogrzewa stanowiska pracy. Oznacza to, że nie dochodzi w zasadzie do strat energii. Instalacja centrali kogeneracyjnej może ponadto podtrzymać pracę pieców i suszarni, gdy dojdzie do przerwy w zasilaniu w kabinie głównej.
Od 1 października 2011 r. panele słoneczne, zamontowane w fabrykach w Spouwen i Lanklaar, zapewniają dostęp do jeszcze bardziej zrównoważonej energii. Wszystkie panele słoneczne umożliwiają łącznie roczną produkcję ekologicznego prądu o mocy 360 MWh. W ten sposób produkujemy jeszcze więcej energii we własnym zakresie i przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska oraz zmniejszenia emisji CO2.
Certyfikat GvO (GvO = nid. Garantie van Oorsprong - Gwarancja pochodzenia) stanowi gwarancję, że dodatkowa energia elektryczna jaką pobieramy, pochodzi z elektrowni wiatrowych, wodnych lub słonecznych.
Ograniczona ilość odpadów
Z każdego kilograma surowców produkujemy jeden kilogram cegły. Rentowność produkcji cegieł elewacyjnych wynosi więc 100%, zaś poziom odpadów jest zerowy. Wykorzystywane wody gruntowe krążą w obiegu zamkniętym. Nie wytwarzamy więc podczas produkcji ani jednego litra ścieków. Jedynymi odpadkami, jakie powstają, jest ograniczona ilość odpadków pochodzących z opakowań.
Zielona strefa buforowa
Zielony charakter lokalnego otoczenia, zostaje zachowany poprzez tworzenie wokół hal fabrycznych i miejsc składowania cegieł, możliwie jak największej ilości buforów, w formie powierzchni zielonych. Dzięki temu fabryki są możliwie mało widoczne.
Emisja oczyszczonego powietrza
Poświęcamy szczególną uwagę jakości powietrza. Energooszczędne piece tunelowe napędzane są czystym i przyjaznym dla środowiska paliwem, jakim jest gaz ziemny. Filtry gazów spalinowych oczyszczają uwalniane gazy ze spalania.
Unikatowy system transportu szynowego
Naziemny system transportu szynowego w Spouwen, zapewnia optymalną wydajność podczas załadunku i rozładunku pakietów cegieł. Za pomocą systemu szynowego pakiety cegieł elewacyjnych są transportowane z fabryki do odpowiedniego miejsca składowania. Dzięki temu, mniejszy jest ruch wózków widłowych, co ogranicza także uciążliwości związane z hałasem oraz ilość spalin.
Recykling opakowań
Recykling folii do pakowania: Clean Site System (Belgia)
Cegły elewacyjne pakowane są w bardzo cienką folię plastikową (polietylen), aby przylegały do siebie i aby uniknąć wypadków podczas transportu oraz na placu budowy. Całkowity materiał opakowaniowy dla cegieł elewacyjnych, stanowi mniej niż 1% wagi 1 opakowania cegieł. Pomimo tej ograniczonej ilości materiałów opakowaniowych, przywiązujemy wagę do zbierania i ponownego przetwarzania zużytej folii. Dzięki projektowi Clean Site System (Belgia), odbiorcy otrzymują w tym celu worki do zbierania folii na swoich budowach. Worki te są następnie odbierane i poddawane recyklingowi.
Recykling palet: VAL-I-PAC (Belgia)
Cegły są składowane na paletach wykonanych ze w 100% nieprzetworzonego drewna. Jako członek organizacji VAL-I-PAC (Belgia) dbamy ponadto o to, aby palety były poddawane recyklingowi, poprzez włączenie ich w obieg odzyskiwania.